Proč rozmnožovat žížaly
Úspěšné vermikompostování lze také nazvat úspěšným rozmnožováním žížal. Obecně platí, že čím více budete žížaly krmit, tím více se budou množit. Je však nutné vzít na vědomí, že naše krmení žížal je zprosztředkováno bakteriálním rozkladem. Zároveň je nutné, aby v kompostéru bylo vhodné prostředí pro ukládání kokonů.
Žížala má samčí i samičí orgány, je tedy hermafrodit. K oplodnění vajíček dochází spermiemi od partnera při páření. Pohlavně dospělou žížalu poznáte podle opasku přibližně v horní třetině těla. Při páření se žížaly provlečou pod tímto opaskem, jsou tak tímto opaskem spojeny k sobě a dochází k výměně spermií, které si žížaly uloží ve svých semenných schránkách. Žížaly se od sebe opět oddělí a každá žížala začne utvářet kokon pro uložení vajíček. Kokon je utvořen z opasku žížaly, který si žížala postupně svléká přes hlavu, přitom do něj uloží vajíčka a oplodní je spermiemi ze semenné schránky. Kokon se na obou stranách samovolně stáhne, tím vznikne kožovitý váček peckovitého tvaru. Z vajíček se v kokonu vyvíjejí malé žížalky, které po třetím týdnu z kokonu vylézají. Žížaly kokon nejraději ukládají do jimi vytvořeného vermikompostu, který má neutrální PH a zaručuje dostatek vzduchu a vlhkosti pro zdravý vývoj žížal v kokonu. Kokon nesmí vyschnout, stejně tak nesmí být zaplaven vodou. V obou případech by došlo k udušení žížal v kokonu. Kokon stejně jako kůže žížal zajišťuje žížalkám přístup vzduchu a stejně jako kůže žížal musí být stále vlhký. Z jednoho kokonu se obvykle líhnou dvě až tři malé žížalky. Žížaly pohlavně dospívají cca po třech měsících. Průměrná délka života žížal je mezi jedním a dvěma lety. Pro efektivní množení žížal je vhodné dbát na dobrou péči o žížaly při vermikompostování a s ní související vhodné umístění vermikompostéru
Důležitá je rovněž organizace kompostování. U kompostérů VermiHut je vhodné, aby kompostér měl vždy jedno "klidové" patro, do kterého se nezasahuje. Proto již při založení kompostéru je dobré první (nejspodnější) patro doplnit například zvlhčeným natrhaným papírem a hned přidat druhé patro, do kterého začnete krmit. U kompostérů EkoWormGrowm doporučujeme krmení provádět již do prvního patra postupně z jedné strany na druhou, aby i zde měly žížaly část kompostéru, do kterého nezasahujeme. U kompostérů JORA se vždy plní jedna komora a ve druhé kompost zraje, takže i zde je dodržen princip klidové části, a to i přes skutečnost, že se kompost promíchává otáčením kompostéru.
Autor: Tomáš Hodek
V případě, že jste ke kompostování v našich kompostérech nenalezli všechny potřebné informace, rádi tyto informace doplníme. Napište nám.