Používáte aviváž? A víte, že jejím hlavním úkolem je obalit a uhladit vlákna textilu, což většinou zajišťují chemikálie doplněné umělými barvivy a parfémy?
Máchadlo svou kyselou reakcí neutralizuje zásaditou prací lázeň, což je důležité zejména pro osoby s citlivou pokožkou, ekzematiky, alergiky a malé děti, jejichž kůže je pro chemické látky mnohem prostupnější než pokožka dospělých. Přirozené pH povrchu lidské kůže je totiž kyselé (pH 4-6), pokožka se tak chrání před množením mikroorganismů. Oproti tomu mýdlo, prací soda a jiné prací prostředky jsou zásadité. Nevymáchané zbytky pracích prostředků v prádle proto dráždí kůži a je dobré je při máchání zneutralizovat máchadlem.
Máchadlo také zabraňuje usazování zbytků pracího prostředku v textilních vláknech a tím i šednutí prádla. Vláknům se vrací jejich přirozené vlastnosti (ručníky opět sají) a vzhled (jasnější barvy). Máchadlo doporučujeme také při praní v tvrdé vodě, ve které dochází ke srážení účinných látek pracích prostředků s minerály obsaženými ve vodě.
Máchadlo je ovoněné pouze přírodní levandulovou silicí
K čemu se používá
- pro veškeré praní v pračce i ruční praní
- pro všechny druhy prádla
Jak se používá
Dávkování na 4 – 5 kg prádla:
- 30 ml – do zásobníku na aviváž pro závěrečnou část praní.
- Při ručním praní po vyprání v pracím prostředku dáváme máchadlo do čisté vody, necháme alespoň 10 minut působit a pak prádlo vymácháme.
Možná Vám vrtá hlavou
Proč nahradit aviváž máchadlem?
Aviváž má většina z nás spojenou s voňavým a hebkým prádlem. Málokdo si ale uvědomuje, že byla původně vyvinuta pro odstranění statické elektřiny ze syntetického textilu a že pokud ji používáme na bavlněné nebo funkční prádlo, utrácíme zbytečně, riskujeme podráždění kůže a navíc zbavujeme přírodní materiály jejich přirozené savosti. Aviváž funguje podobně jako kondicionér na vlasy: uhladí vlákno tím, že jej obalí. To ale vede ke snížení savosti a prodyšnosti textilu, proto by se aviváž neměla používat na spodní prádlo, ručníky, utěrky, ložní prádlo, dětské pleny, kojenecký textil nebo funkční sportovní oblečení – prostě tam, kde od prádla očekáváme odvádění potu nebo vsakování tekutin. Navíc konvenční aviváže obsahují syntetickou parfemaci. Tyto chemické vůně se vážou na tkaninu a mohou způsobovat podráždění kůže či alergie.