Jak vybrat záhon odpovídající vašim potřebám
Pěstování ve vyvýšených záhonech představuje optimální metodu pro většinu zahrad, zahrádek, komunitních zahrad, dvorů a teras. Prostředí, ve kterém se budou záhony používat, je třeba přizpůsobit konkrétním potřebám:
- Záhonová obruba 10-15cm: Pokud máme kvalitní půdu, k vizuálnímu oddělení záhonu od okolního prostředí a tím ochraně rostlin před pošlapáním tato výška stačí.
- Vyvýšený záhon 30cm: Vyšší konstrukce umožňuje hlubší zakořenění rostlin, což je výhodné zejména při pěstování na zpevněných plochách jako je beton nebo dlažba.
- Záhony lze také umístit ke stěně, což může efektivně využít dostupný prostor a zároveň zlepšit mikroklima pro rostliny.
- Rozměry a výšky záhonů je vhodné upravit zejména při pěstování s dětmi nebo pro lidi s pohybovým omezením
Jaký je ideální rozměr a umístění záhonu? Dospělá osoba pohodlně před sebe dosáhne 60 cm, ideální šíře záhonů pro dospělé osoby je proto 120 cm. Základní záhon pro pěstování metodou čtverečková zahrádka má rozměr 120 x 120 cm. Výhodou tohoto rozměru je skvělá dostupnost všech částí záhonu. Pro školy a školky, tímto způsobem získáte 12 čtverečků obslužné do vzdálenosti 30 cm a 4 čtverečky obslužné do vzdálenosti 60 cm. Při prodlužování záhonu pak na každé 2 čtverce přístupné přímo od kraje záhonu získáme 2 čtverce ve vzdálenosti od 30 do 60 cm od kraje záhonu. Ve všech případech je pak důležité, aby záhon byl přístupný ze všech čtyř stran. Pokud budete chtít využít prostor u zdi, neměl by záhon být širší než násobek dvou čtverců, tedy 60 cm. Důležitá je rovněž výška záhonu. Pokud budeme uvažovat, že prostor pro pěstování je určen výškou záhonu, pak se rozhodně vyplatí se záhon vyšší, aby poskytoval dostatek prostoru i pro kořenovou zeleninu jako je mrkev, pastynák, petržel apod. Výšku pěstebního substrátu pro kořenovou zeleninu doporučujeme alespoň 35 - 40 cm aby i při jeho slehávání zůstalo pro nárůst kořenové části dostatek prostoru.
Základní záhony pro maximální užitek z pěstování Dvěma záhony 120 x 120 cm tak získáte:
24 políček 30 x 30 cm pro pěstování nízkých plodin přístupných u hrany záhonu 8 políček 30 x 30 cm pro pěstování nízkých plodin dostupných od 30 do 60 cm
Znásobte kapacitu záhonu vertikálním pěstováním V případě, že k severní straně každého záhonu umístíte treláž pro vertikální pěstování, můžete na záhonu velmi efektivně pěstovat veškeré pnoucí rostliny, jako je hrášek, fazole, okurky, treláže je výhodná ale i pro pěstování rajčat. Lze sem případně umístit i víceleté plodiny jako jsou maliny, ostružiny, hroznové víno, minikiwi, popínavá moruše apod. Umístění treláže na severní hranu záhonu zajišťuje dokonalé oslunění nízkých rostlin. Tím, že je treláž přístupná ze severní strany, dostanou se i děti snadno k plodinám na treláži a mohou sklízet plodiny přímo z treláže.
Dvěma záhony 120 x 120 cm s treláží získáte:
16 políček 30 x 30 cm pro pěstování nízkých plodin přístupných u hrany záhonu 8 políček 30 x 30 cm pro pěstování nízkých plodin dostupných od 30 do 60 cm 8 políček 30 x 30 cm pro vertikální pěstování pnoucích plodin.
Prodlužte si pěstební sezónu pěstební sezónu jednoduchým fóliovníkem Ať se již rozhodnete pro záhon s treláží nebo záhon bez treláže, můžete u záhonů prodloužit pěstební sezónu jeho zakrytím. Velice dobře poslouží jednoduchý fóliovník, který lze jednoduše nainstalovat na záhon, ze kterého tím vytvoříte malý skleník. Už brzy zjara tak můžete mít různé druhy salátů, ředkvičky, na podzim vám může dorůstat zelenina, která by jinak byla ohrožena přízemním mrazem.
Výběr správného pěstebního substrátu Pro dosažení optimálního výnosu vašich rostlin je klíčové použít kvalitní pěstební substrát. Doporučujeme Ekodomov Grow SUBSTRÁT 50 litrů, který je speciálně navržen pro optimální podmínky pro růst rostlin v záhonu. Díky své kvalitě a složení poskytuje rostlinám potřebné živiny a vlhkost pro zdravý a plodný růst.
------------------------
Pěstování v záhonech je pro většinu zahrad, zahrádek, komunitních zahrad, dvorů či teras optimálním pěstebním způsobem. Záhony je zároveň nutné přizpůsobit prostředí, kde se bude pěstovat. Pokud máme kvalitní půdu, vystačíme si s nízkou záhonovou obrubou, na zpevněných plochách potřebujeme vysoké záhony. Jiné záhony použijeme ke stěně, rozměry a výšky záhonů rovněž upravujeme tam, kde se pěstuje s dětmi, nebo pro pěstování s hendikepovanými osobami nebo seniory.
Jaký je ideální rozměr a umístění záhonu?
Dospělá osoba pohodlně před sebe dosáhne 60 cm, ideální šíře záhonů pro dospělé osoby je proto 120 cm a základní jednotka záhonu má rozměr 120 x 120 cm. Výhodou tohoto rozměru je skvělá dostupnost všech částí záhonu. Pro školy a školky, tímto způsobem získáte 12 čtverečků obslužné do vzdálenosti 30 cm a 4 čtverečky obslužné do vzdálenosti 60 cm. Při prodlužování záhonu pak na každé 2 čtverce přístupné přímo od kraje záhonu získáme 2 čtverce ve vzdálenosti od 30 do 60 cm od kraje záhonu. Ve všech případech je pak důležité, aby záhon byl přístupný ze všech čtyř stran. Pokud budete chtít využít prostor u zdi, neměl by záhon být širší než násobek dvou čtverců, tedy 60 cm. Důležitá je rovněž výška záhonu. Pokud budeme uvažovat, že prostor pro pěstování je určen výškou záhonu, pak se rozhodně vyplatí se záhon vyšší, aby poskytoval dostatek prostoru i pro kořenovou zeleninu jako je mrkev, pastynák, petržel apod. Výšku pěstebního substrátu pro kořenovou zeleninu doporučujeme alespoň 35 - 40 cm aby i při jeho slehávání zůstalo pro nárůst kořenové části dostatek prostoru.
Základní záhony pro maximální užitek z pěstování
Dvěma záhony 120 x 120 cm tak získáte:
24 políček 30 x 30 cm pro pěstování nízkých plodin přístupných u hrany záhonu
8 políček 30 x 30 cm pro pěstování nízkých plodin dostupných od 30 do 60 cm
Znásobte kapacitu záhonu vertikálním pěstováním
V případě, že k severní straně každého záhonu umístíte treláž pro vertikální pěstování, můžete na záhonu velmi efektivně pěstovat veškeré pnoucí rostliny, jako je hrášek, fazole, okurky, treláže je výhodná ale i pro pěstování rajčat. Lze sem případně umístit i víceleté plodiny jako jsou maliny, ostružiny, hroznové víno, minikiwi, popínavá moruše apod. Umístění treláže na severní hranu záhonu zajišťuje dokonalé oslunění nízkých rostlin. Tím, že je treláž přístupná ze severní strany, dostanou se i děti snadno k plodinám na treláži a mohou sklízet plodiny přímo z treláže.
Dvěma záhony 120 x 120 cm s treláží získáte:
16 políček 30 x 30 cm pro pěstování nízkých plodin přístupných u hrany záhonu
8 políček 30 x 30 cm pro pěstování nízkých plodin dostupných od 30 do 60 cm
8 políček 30 x 30 cm pro vertikální pěstování pnoucích plodin.
Prodlužte si pěstební sezónu pěstební sezónu jednoduchým fóliovníkem
Ať se již rozhodnete pro záhon s treláží nebo záhon bez treláže, můžete u záhonů prodloužit pěstební sezónu jeho zakrytím. Velice dobře poslouží jednoduchý fóliovník, který lze jednoduše nainstalovat na záhon, ze kterého tím vytvoříte malý skleník. Už brzy zjara tak můžete mít různé druhy salátů, ředkvičky, na podzim vám může dorůstat zelenina, která by jinak byla ohrožena přízemním mrazem.