Co je čtverečková zahrádka a jak ji použít
Co je čtverečková zahrádka a jak ji použít
Čtverečková zahrádka (SFG - Square Foot Gardeninng) je skvělou metodou pro začínající zahrádkáře i pokročilé zahradníky, kteří chtějí maximalizovat svoji produkci na malé ploše, bez zbytečného rytí a pletí. Na záhonech se prostor dělí na čtverce o velikosti 30 cm a velikost záhonu je odvozena od násobku těchto čtverců. Záhon tak poskytuje prostor pro pestrou skladbu plodin a uplatnění mnoha malých zahradníků. Důležitou složkou je pěstební substrát, který poskytuje maximum živin a vzduchu a zároveň eliminuje rytí záhonu, plevele, i nedostatky v zalévání.
Pro koho má čtverečková zahrádka největší přínos?
Metoda čtverečkové zahrádky je ideální pro školy a školky, kde chceme rozvíjet samostatnost a odpovědnost malých pěstitelů, výborně se využije v komunitních zahradách, kde pěstitelé mají omezený pěstební prostor a chtějí mít pestrou produkci potravin. Dokonale se uplatní na malých zahradách, ale i dvorech a terasách, kde může přinést radost z vlastního ovoce, zeleniny, či bylin. Více informací využití pěstování ve školách naleznete na stránkách kompostuj.cz pod záložkou naše služby, část "Pěstování metodou čtverečkové zahrádky"
Pro pedagogické pracovníky je k pěstování metodou čtverečkové zahrádky připraven specializovaný seminář akreditovaný MŠMT, na který se můžete přihlásit pod záložkou přihlášky na stránce www.programy.ekodomov.cz
Kvalitní pěstební substrát je součástí úspěchu čtverečkové zahrádky
Efektivní růst zdravé rostliny je vedle světla ovlivněn zejména prostředím, pro kořeny rostlin. Levný a spolehlivý způsob pěstování kvalitních plodin je vždy blízký přirozenému růstu v divoké přírodě. Zároveň chceme mít s pěstováním co nejméně práce. Naším cílem je proto poskytnout kořenům rostlin substrát, který bude biologicky aktivní, bude mít v sobě dlouhodobě dostatek živin ve vhodném poměru N:P:K (dusík, fosfor, draslík), bude vzdušný, bude schopen udržet v sobě vláhu i v letních vedrech, nebude zarůstat plevelem a nebude potřeba ho přerývat. Inspirováni Melovým substrátem (autor metody SFG Mel Bartholomew) jsme hledali optimální složení pro naše podmínky. Výsledkem je substrát Ekodomov Grow, který se skládá z kompostu, vermikulitu a dřevěného uhlí v poměru 65:30:5. S tímto substrátem má příležitost uspět každý. Je vhodný jak do nízkých, tak vysokých záhonů, které jsou výhodné pro pěstování kořenové zeleniny.
Jak a proč metoda čtverečková zahrádky vznikla?
V roce 1976 stavební americký inženýr a zahrádkář Mel Bartholomew založil na obecním pozemku komunitní zahradu, na které s ostatními členy začali nadšeně hospodařit. Pěstovali v 30 cm širokých řádcích s cestičkami mezi řádky. S opadajícím počátečním nadšením přibývalo plevele, který po čase pohltil i zeleninu v řádcích. Mel hledal způsob, jak pěstování zjednodušit a zvýšit efektivitu využití prostoru a vyvinul metodu Square Foot Gardening (SFG), neboli zahradničení ve stopě čtvereční. Tuto metodu podrobně rozpracoval a začala se hojně využívat v komunitních zahradách, školách i na soukromých zahradách. Mel v rámci šíření své metody začal školit své následovníky a školením u Mela prošla také Kateřina Hodková, která na svém pozemku v pražské Podbabě praktikovala permakulturní pěstování. Kateřinu na Melově SFG zaujala pestrost, která je podobná permakulturnímu přístupu, tato pestrost je zároveň provázaná s přesným řádem, který eliminuje neplánované konkurování jednotlivých rostlin ke kterému u permakulturního pěstování docházelo. Přesné umístění zároveň usnadňuje údržbu záhonů, neboť lze jednoduše identifikovat klíčící zeleninu na vysetém místě od klíčícího plevelu v okolí. Navíc promyšlený substrát eliminuje potřebu pletí a přerývání záhonu. Kateřina svojí letitou praxí ověřila, že metoda SFG opravdu funguje. Navíc pro své potřeby vyvinula substrát snadno dosažitelný z místních zdrojů, který nazvala Ekodomov Grow a začala sama metodu SFG školit. Pro české prostředí metodu SFG nazvala Čtverečková zahrádka. O metodě píše na svých webových stránkách www.laskominkyprokorinky.cz Kateřina se v rámci organizace Ekodomov stala rovněž lektorkou pro další vzdělávání pedagogických pracovníků, kde školí pedagogy pro práci s dětmi ve školách.