Jak zpracovat nadbytek jablek? Usušte si křížaly!
Podzim je v plném proudu, sezónní ovoce je dávno sklizené, ale ještě teď se vám potí čelo od všeho zavařování? Už nevíte, kam uskladnit jablka z vaší úrody? Jestli patříte mezi ty šťastnější a vlastníte sklep stálé teploty, zdravá zralá jablka tam uložíte na celou zimu. Ale co když takové možnosti nemáte a nevíte, jak všechna ta krásná šťavnatá a zdravá jablíčka zpracovat?
Kombinujte, jezte čerstvá, část můžete zpracovat na zdravější přesnídávky pro děti nebo nastrouhané zavařené ve vlastní šťávě na vánoční štrůdl jako když najdete. Ale dnes se budeme věnovat tématu jak a proč jablka sušit.
Sušená jablka, lidově křížaly, nezaberou téměř žádné místo, správně usušená dlouho vydrží a zachovají si spoustu vitamínů. A co takhle přibalit je dětem jako zdravou svačinku nebo mlsat křížaly místo brambůrků k večernímu filmu? Dalším bonusem je, že díky vlastním jablečným křížalám ušetříte. Sušené ovoce v obchodech bývá často předražené a ošetřené konzervačními látkami.
Křížaly si zachovají vitamíny skupiny B, vitamín A, při šetrném sušení i část vitamínu C, minerály (například fosfor, železo, hořčík, vápník), vlákninu, která je důležitá pro správné zažívání, a spoustu dalších látek potřebných pro naše zdravá těla.
V lidových moudrostech bývá pravda: jedno jablko denně a není třeba doktorů. Nemusíme nakupovat cizokrajné ovoce, které k nám cestuje přes půlku světa. To, co je pro nás nejprospěšnější, roste za rohem - jablka, zelí, brambory...
A jak nejlépe sušit jablka?
Nejrychlejší a nejjednodušší způsob je v kvalitní sušičce potravin, která má volitelnou teplotu.
TIP: Pokud chcete zachovat sušeným jablkům pěknou světlou barvu, připravte si kyselou lázeň o jedné lžíci octa nebo šťávě ze dvou citrónů na 1 l vody.
- Zralá jablka, která nejsou nahnilá, omyjte a osušte, mírné otlaky vykrojte. Pokud máte jablka s pěknou slupkou, sušte je i s ní, ve slupce se nachází mnoho prospěšných látek. Naše jablka nám urodila jablečná babička a slupky jsou flekaté a nepěkné, tak jsem je tentokrát oloupala. Ohromným pomocníkem je loupač a kráječ jablek v jednom. Jablka v jednom kroku oloupe, nakrájí a zbaví jádřinců. Tomu já říkám efektivní práce a troufám si říct, že i zábavná.
- Jablka nakrájejte na stejnoměrné plátky o síle asi 5 mm, to je pro jablečné křížaly akorát. S kráječem jablek máte předem vyhráno, o stejnoměrné plátkování se postará sám. Stejná síla plátků je důležitá pro rovnoměrné sušení.
- Pokud jste si připravili kyselou lázeň, plátky na pár minut vykoupejte, nechte je okapat a jemně je osušte utěrkou. Rozkládejte na sušící pláty tak, aby byly zaplněné, ale aby se jablka nepřekrývala a mohl proudit vzduch. Sušičku nastavte na 55 - 60 °C a časovač na 7 hodin.
Jablka potřebují k usušení 7 - 8 hodin.
- V průběhu sušení jablečné plátky párkrát zkontrolujte a prohoďte patra.
- Po ukončení sušení rozložte sušící pláty, křížaly nechte vychladnout. Správná křížala je pružná, neláme se, ale nesmí pouštět při zmáčknutí vodu.
- Vychladlé křížaly uložte do vzduchotěsné nádoby na suché a chladné místo. Zobejte, mlsejte a užívejte si!
Další tipy:
- Pro obzvláštnění křížal je můžete přes sušením zaprášit skořicí.
- Už jste zkoušely ovocné "kůže", ovocný papír, ovocné placky, ovocné závitky...? Různé druhy ovoce nebo dokonce zeleniny můžete v podobě rozmixovaného pyré perfektně zužitkovat pomocí fóliových misek, které si pořídíte jako příslušenství k sušičce. Ovocné placky moc chutnají i dětem a možné kombinace otevírají dveře vaší kreativitě a nečekaným chuťovým zážitkům. Šípkové s jablkem jsou velká mňamka!